piątek, 24 stycznia 2014

Tej nocy dzika paprotka, Marzeny Sowy


Jest sobotni, leniwy poranek, można dłużej pospać i nie nigdzie się śpieszyć. Siedmioletni Tomek budzi się pierwszy, idzie do sypialni rodziców. Nagle doznaje szoku, bo miejsce mamy w rodzicielskim łóżku zajmuje wielka, rozłożysta paprotka, która na pewno mamą nie jest. W głowie Tomka zaczyna kręcić się film, dotyczący tego, co stało się z mamą; bujna wyobraźnia podsuwa mu kolejne nieprawdopodobne scenariusze. Ku zdziwieniu chłopca tata wydaje się całkiem spokojny i niezbyt przejęty całą sytuacją - w głowie mu raczej śniadanie. Problem dzikiej lokatorki, olbrzymiej paprotki, szybko się wyjaśnia, ale przecież nie można tak tego zostawić.

Przyznam się, że po pierwszym przeczytaniu tego komiksu, po znakomitym, podnoszącym napięcie wstępie, trochę się zgubiłam. Akcja trochę traci impet, z kilku niezbyt czytelnych scen i obrazków można by spokojnie zrezygnować. Sam motyw mamy, która się przepoczwarza, jest u nas dobrze znany, wystarczy wspomnieć inną szwedzką mamę - smoka. W historyjce przedstawionej przez Marzenę Sowę trudno doszukiwać się głębi. Przemianę w wielką paprotkę nie tłumaczy chęć ucieczki od codziennej gonitwy i rutyny, które były udziałem mamy Filipa z książki Lindenbaum, ale całkiem prozaiczne, nieudane eksperymenty w ramach babskiego wieczoru.

Mimo drobnych mankamentów książka wydaje się dobrym pomysłem na pierwszą samodzielną lekturę dla młodego czytelnika, którego nie wystraszy mała ilość tekstu. Jedna rzecz jest tu pokazana wprost kapitalnie, a mianowicie  wyobraźnia Tomka, wszystkie obrazy, które mu podsuwa. Tak patrzeć i myśleć mogą tylko dzieci. Wielką zasługą są tutaj komiksowe ilustracje, z jednej strony ukazujące rozmiar dziecięcych lęków, z drugiej ciepłe, miękkie, spowite letnią mgiełką, niwelujące strachy. Na plus zaliczam również zakończenie historii- to, co oswojone i "uczesane"nie jest już takie straszne.

Wydawnictwo Centralka, Poznań 2013
 Ilustracje Berenika Kołomycka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję :)