poniedziałek, 16 grudnia 2013

O Świętach Bożego NarodzeniaJak dobrze przygotować się do świąt? Najlepiej kreatywnie – lepiąc pierogi, dekorując pierniczki, robiąc wszystko, co jeszcze przychodzi nam do głowy, w co można przy okazji zaangażować dzieci. My wiele pomysłów upchnęliśmy do adwentowego kalendarza, jest on praktycznym kompasem w oczekiwaniu na święta, przypomina o tym, czego nie można odkładać na potem. Czasem z pomocą przychodzi książka, która można wykorzystać w zabawach z dziećmi. Bo czasem i pomysłów brakuje (tak jak czasem brakuje czasu na ich realizację) albo wydaje nam się, że wszystko już było, rok, dwa lata temu.

Książka „O Świętach Bożego Narodzenia” wpadła mi w ręce dopiero teraz i od razu mnie zainspirowała, liczę więc, że jeszcze zdążymy wykorzystać ją przed świętami. W niebanalny sposób pozwala spojrzeć na święta i towarzyszące im zwyczaje, trochę z innej perspektywy. Nie jest to tradycyjna kolorowanka, raczej zeszyt zabaw odwołujących się do naszych skojarzeń i wyobraźni. Nie ma tu jednego prawidłowego rozwiązania, każdy pomysł jest dobry.

A zagłębiając się w szczegóły... Dzięki temu zeszytowi możecie zaprojektować własny papier do pakowania prezentów, odgadnąć po kształcie, co kryją w sobie tajemnicze pakunki spod choinki i ubrać świąteczne drzewka, ale nie tradycyjnie, w bombki i łańcuchy- ma być tematycznie. Zastanawialiście się kiedyś, jak mogłaby wyglądać choinka dla smutnych śpiochów? Albo dla ślimaków? Mamy tu zadania odwołuje się do naszych zmysłów, do tego wszystkiego, co w w tym czasie w domu pachnie, błyszczy, szeleści. Mamy zabawy słowne, odniesienia do kolęd i trudnych wyrazów, które czasem sprawiają kłopoty, nie wspominając o przekręcaniu. Jednym z zadań jest dokończenie rozpoczętej już szopki i rozszyfrowanie kształtów plam na świątecznym obrusie, a także odgadywanie życzeń zwierząt, które w wigilijny wieczór przemówią ponoć ludzkim głosem.

Polecam, przed nami jeszcze kilka dni, które można wykorzystać na świąteczne myślanki, czyli twórczy wysiłek dla głowy, kredki i ołówka.

Pomysły i redakcja: Joanna Ligęza, Weronika Piotrowska, Witold Ligęza


Wydawnictwo Myślanki (Ośrodek Twórczej Edukacji Kangur), Kraków 2010


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję :)