niedziela, 18 sierpnia 2013

Z działki, z lasu i takie tam, Agaty KrólakGrzybki w occie i kwaśna dynia. Pomidory w zalewie. Kompot z czereśni. Przetarte na małych oczkach tarki buraczki - na zimę. Soki i przeciery z jabłek, których było za dużo i szkoda, żeby się zmarnowały. Kapusta kiszona w domu i udeptywana przez dziecięce stopy w dużej misce od prania. Żółty agrest, pachnące czerwcem truskawki, kwaśne wiśnie i śliwki węgierki, od których łatwo odchodzi pestka, ale i bez robaka - zaczarowane w dżemy, marmolady, smażące się w wielkich garnkach powidła. Smaki kończącego się lata zamknięte w słoikach i wekach, z pomarańczową gumką. Moja babcia miała spiżarnię, w której to wszystko gromadziła, my – niewielką piwnicę, pełną po sufit. 

Agata Królak znowu pozwala mi wspominać. Po książce o ciastach przyszła kolej na przetwory, te z działki i z lasu. Na odręcznie notowane przepisy, przechowywane w grubych brulionach i przekazywane sobie po sąsiedzku. Na wypróbowane receptury na nalewki z pigwy, korniszony i malinki do herbaty, na konfiturę z cytryn, grzybki kiszone i kurki zimówki. Na wszystko, co sezonowe, pyszne, zdrowe, co chce się zatrzymać na zimę i jeszcze dłużej, bo lato tak szybko mija.

Ta książka przywołuje wspomnienia, zapachy i chwile, sama za to pachnie już jesienią. Podobają mi się drobne kolorowe listki, które opadają na stare zdjęcia. I równiutkie rzędy półek w domowych spiżarniach, na których ustawiono te wszystkie smakołyki, słoiczki, butelki, obwiązane sznureczkiem pojemniczki do przechowywania, koszyczki, drewniane skrzyneczki, suszące się liście mięty i korale z jarzębiny. Wystarczy jedno klik takiego słoiczka i wracają wspomnienia, rodzinne wyprawy na grzyby i jagody, które zbieraliśmy do kubków (a niektórzy także do ucha). Wędkarskie krzesełka i leżaki porozkładane w lesie. Babcię, która nam się zgubiła szukając dorodnych prawdziwków do bigosu. Była prawdziwą mistrzynią gromadzenia zapasów i robienia przetworów. Ta książka na pewno by się jej spodobała.

Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2013

Ilustracje Agaty Królak


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję :)