środa, 24 lipca 2013

Zabawny ptaszek, Jennifer Yerkes
Tytułowy „zabawny ptaszek” to bohater, którego tak naprawdę nie widać. Ale czy to znaczy, że nasz ptaszek nie istnieje? Bycie niewidzialnym ma swoje minusy, bo wtedy nikt nas nie zauważa. A może jest też tak, że kiedy nikt nas nie zauważa, to wtedy tak właśnie się czujemy - jakby nas nie było?

Zabawny ptaszek postanawia coś z tym zrobić, ubiera się w jaskrawe piórka. Popada przy tym w pychę, ale za to wszyscy mogą go wreszcie zobaczyć. Życie "na widoku" niesie ze sobą wiele niedogodności, a wręcz zagrożeń, bo w przyrodzie nie brakuje chętnych, którzy chcieliby nas schrupać... Ptaszek musi zmienić swoje podejście do życia, w którym zakładał sobie, że tylko będąc doskonale widocznym można być prawdziwie szczęśliwym. Jakie to metaforyczne. Okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie, że ważne jest nie to, co chcemy pokazać "na zewnątrz", ale to, co nami kieruje "od wewnątrz" i co możemy zrobić dla innych.

Polecam tę opowieść o małym ptaszku, który skrył się w graficznych znakach. Ta lekka opowieść z morałem zachęca do myślenia. Nie zapomnijcie wrzucić jej do wakacyjnego plecaka.
Dziękuję Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza książki.

Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2013
Ilustracje: Jennifer Yerkes


4 komentarze:

 1. To niesamowite - mała książeczka, ptaszek, który jest, a go nie ma, a tyle ma interpretacji - niby wszyscy mówią o tym samym, gdy czytają ptaszka, ale każdy jednak postrzega go troszkę inaczej. Magiczna to książka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że celowo nie czytałam jeszcze innych recenzji i opinii, dopiero to zrobię, ale masz rację - jest w tej prostej książce coś magicznego i właśnie ta dopuszczalna wielość interpretacji. Mój syn stwierdził natomiast, że szkoda, że książka jest taka krótka!

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Już na jakimś blogu trafiłam na tę książeczkę, a po przeczytaniu Twojej recenzji, tym bardziej chcę aby ta książeczka trafiła w moje ręce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto poszukać tego ptaszka. Daj znać, jakie wrażenia.

   Usuń

Dziękuję :)