niedziela, 25 listopada 2012

Opowiadania bożonarodzenioweListopad to dla mnie jeden z najciemniejszych i najbardziej szarych miesięcy. Skończyła się złota jesień, pod butami mokre, gnijące liście. Mgliste poranki, szybko zapadający wieczór, dotkliwy brak słonecznego światła.  Pociesza mnie myśl o zbliżającym się Adwencie, czasie oczekiwania i poszukiwania światła, jednym słowem okresie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Wtedy w tym mroku robi się jakby trochę jaśniej. Na ulicach jest więcej mrugających światełek, mijamy dzieci idące z lampionami do kościoła, czuje się, że coś się zmienia. Listopad to dobry moment na poszukiwanie lektur, które będą nam towarzyszyć w nadchodzącym miesiącu. Kiedy otwieram paczki z książkową zawartością, które zaplanowałam na choinkowe prezenty dla moich bliskich, mam wrażenie, że to już przedsionek świąt.

Przede mną taka właśnie książka, niezwykle zimowa duchem, chrzęszcząca mrozem, skrząca się od śniegu, bardzo dużej ilości śniegu, którego coraz rzadziej możemy doświadczyć, zwłaszcza w mieście, gdzie szybko zmienia się w breję, prawdziwa zapowiedź Bożego Narodzenia. To lektura na długie lata, dla całej rodziny, nie tylko dla dzieci, do czytania w długie wieczory przy kominku albo w ciepłej kuchni, pod kocem, przy aromatycznej, pachnącej cynamonem herbacie, która rozgrzewa zmarznięte ręce. Pełna klimatu, świątecznych motywów, zacinającego śniegu, szczypiącego mrozu, blasku świec, kłujących choinkowych igieł, uroczyście zastawionych stołów. To książka do głośnego czytania, lub do cichej, samotnej lektury wieczorową porą.

Młodsze dzieci ucieszą na pewno znane, klasyczne baśnie, takie jak „Dziewczynka z zapałkami” Andersena, „Pani Holle” Grimmów, czy „Mrózko” Afanasjewa. Dorośli, bardziej wprawieni czytelnicy, z ciekawością zanurzą się w lekturze opowiadań Bułhakowa, Tołstoja, czy Stiftera. Kilka z nich ukazuje się w Polsce po raz pierwszy, tym bardziej warto po nie sięgnąć. Bardzo się cieszę, że dokonano takiego wyboru. Wrażenie zrobił na mnie format książki, jest to grube, solidne, porządnie wydane tomiszcze, prawdziwa biblia pełna zimowych opowieści. Nastrój budują rownież wyjątkowe ilustracje.

Wydawnictwo Media Rodzina, 2012


Ilustracje: Zuzana Bočkayová-Bruncková Jitka Némečková Jindřich Čapek


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję :)